1st Short Term Join Staff Training Applications

Değerli Akademik ve İdari Personelimiz,

Avrupa Birliği ve 
Türkiye Ulusal Ajansı tarafındandesteklenen 2019-3-TR01-KA205-080005 sözleşme numaralı ve  “Increasing the Empowerment of Youth by Improving the Digital E-Learning in Gastro-Fish” isimli projenin 10 – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacak olan “1st Short Term Join Staff Training – “1. Kısa Süreli Personel Eğitimi” personel başvuruları alınacaktır. Söz konusu proje su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri işlemesi, balık avcılığı ve su ürünleri pişirme teknikleri konusundadır ve gerçekleştirilecek eğitim faaliyetleri bu alanlarla ilgilidir. Son başvuru tarihi 18.10.2021’dir.

Başvurular ilgili link üzerinden yapılabilecektir. Faaliyet kapsamında Bireysel Destek olarak 530€ verilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ ASGARİ KRİTERLER:

  • Başvuracakların Yalova Üniversitesin ’de tam zamanlı olarak istihdam edilmiş ve kurumda fiilen görev yapmakta olan personel olması gerekmektedir.
  • Su Ürünleri, Gıda, Gastronomi, Beslenme veya Aşçılık alanlarının birinden mezun olmak/ okuyor olmak veya bu konularda çalışmış olmak

DÖNDÜKTEN SONRA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN EVRAKLAR ve YAPILACAKLAR:

Katılım sertifikası

Seyahat Belgeleri (Pasaport Fotokopisi -giriş/çıkış mühürleri-, Uçuş Biletleri fotokopileri)

Çevrimiçi Anket Her bir katılımcı en az 20 kişilik genç bireylere “Kısa Süreli Personel Eğitimi” sırasında öğrendiklerini aktaracaktır (Sunum, fotoğraf, sosyal medya paylaşımı vb.)

Puanlandırma:

Taban Puan60
Dil Puanı+(%20)
Programa daha önceden katılmamış bir bölüm/birim personeli olma+5
Yeni bir yükseköğretim kurumu ile anlaşma yapılarak hareketliliğin gerçekleştirilmesi+5
Gazi personel ile şehit ve gazi yakını personel+10
Engelli personel+10
Son iki yıl içinde personel hareketliliğinden faydalanılmışsa(-10) – her bir hareketlilik için
  Çalışma yılı sayısı1 yılını doldurmuş adaylara +3 puan, 3 yıla kadar +5 puan, 4-5 yıl doldurmuş ise +8 puan, 6 yıl ve daha fazla çalışma yılı  +10 puan.  
Su Ürünleri, Gıda, Gastronomi, Beslenme veya Aşçılık alanlarının birinden mezun olmak/ okuyor olmak veya bu konularda çalışmış olmak+10